Baldų priežiūros taisyklės

.
Baldų išvaizdos ir funkcionalumo trukmė priklauso nuo to, kaip juos eksploatuosite. Jei žinosite ir laikysitės baldų naudojimo ir priežiūros taisyklėmis, galėsite mėgautis savo baldais labai ilgą laiką. 

Žemiau pateikiamos bendros baldų priežiūros ir eksploatacijos taisyklės.
1.

Saugokite nuo tiesioginės šviesos poveikio.

Baldus geriausiai laikyti apsaugotus nuo tiesioginių saulės spindulių ir statyti ne arčiau nei 20 cm nuo vidinio šviesos šaltinio, kad išvengtumėte gaminio spalvos pokyčių, pažeidimų ir detalių deformacijos.
2.

Palaikykite tinkamą temperatūrą.

Staigūs temperatūros pokyčiai gali pakenkti baldų detalėms. Laikykite juos tinkamoje temperatūroje nuo +18°C iki +25°C ir venkite perkaitimo. Karkasų ir fasadų paviršių medžiagos dėl karšto oro poveikio gali atsisluoksniuoti.
3.

Stebėkite drėgmę patalpoje.

Patalpose palaikykite optimalią santykinę drėgmę nuo 50% iki 70%, kad išvengtumėte baldų deformacijos - išbrinkimo, atsisluoksniavimo ar perdžiūvimo dėl ekstremalių drėgmės svyravimų.



4.

Apsaugokite nuo garų ir skysčių.

Stenkitės išvengti tiesioginio garų ir skysčių poveikio, kad išvengtumėte medžiagų pažeidimų. Pavyzdžiui, gaminant maistą, naudokite garų surinktuvą, vėdinkite patalpą ir neleiskite garams nusėsti ant baldų. Taip pat venkite dėti virdulį ar kavos aparatą po spintelėmis, nes garai ir aukšta temperatūra gali pakenkti baldams.
5.

Venkite mechaninių ir cheminių pažeidimų.

Saugokite baldus nuo mechaninių pažeidimų, stenkitės išvengti smūgių ir įvairių paviršiaus pažeidimų. Venkite naudoti aštrius valiklius, kuriuose yra koncentruotų chemiškai aktyvių medžiagų arba abrazyvinių dalelių ir nenaudokite chemiškai aktyvių medžiagų (koncentruotų šarmų, rūgščių, skiediklių ir kt.), kad išvengtumėte paviršiaus pažeidimų ir išlaikytumėte gerą baldų išvaizdą.
6.

Tinkamai naudokitės baldais.

Išdėliokite daiktus spintose taip, kad paskirstytumėte svorį tolygiai. Sunkius daiktus laikykite arti tvirtinimo vietų (prie lentynų ar stalčių kraštų) ir apatinėse lentynose, tai padės išlaikyti baldų stabilumą. Atidarydami ir uždarydami baldų dureles ar stalčius, būkite švelnūs ir venkite naudoti per didelę jėgą. Taip pat įsitikinkite, kad visada pilnai uždarote stalčius ir dureles. Tai padės išvengti baldų detalių deformacijos.
7.

Tinkamai palaikykite švarą.

Stenkitės kuo greičiau nuvalyti bet kokius nešvarumus nuo baldų paviršiaus, kad nesusidarytų nebepašalinamos dėmės. Nešvarumus ir drėgmę nuo baldų paviršių valykite minkštu audiniu, pavyzdžiui, pliušu, flanele ar specialiomis servetėlėmis baldams. Nenaudokite abrazyvinių priemonių, kad išvengtumėte pažeidimų. 

Tai dar ne viskas!

Atsižvelgiant į medžiagą iš kurios pagamintas jūsų baldas reikėtų atkreipti dėmesį į dar kelias taisykles ir patarimus.

Medžio drožlių plokštė, medis ir fanera

Venkite karštų ir drėgnų daiktų statymo tiesiogiai ant baldų iš medžio drožlių plokštės (MDF), medžio ar faneros. Svarbu, kad baldai iš šių medžiagų būtų statomi vėdinamose patalpose ir ne prie drėgnų sienų ar šildymo įrenginių. Baldai turi būti saugomi nuo drėgmės, o patekus vandeniui, nedelsiant nuvalomi sausa medžiaga. Ilgesnį laiką sąlytyje su vandeniu bei kitais skysčiais plokštės gali deformuotis, o briaunos atsiklijuoti.

Baldus iš šių medžiagų būtina valyti tik sausu, minkštu audiniu arba specialiomis šluostėmis, nenaudojant spaudimo ir netrinant vienoje vietoje. Jei nešvarumus sunku išvalyti, naudokite specialius valiklius, kurie ne tik valo, bet gali ir apsaugoti, poliruoti, konservuoti, aromatizuoti bei turėti kitų naudingų savybių. Prieš blizgindami ir poliruodami, atidžiai perskaitykite naudojamų priemonių sudėties aprašymą, nes per didelis silikono ir distiliuotos naftos kiekis gali pakenkti paviršiaus apdailai.

Medžio masyvai ir MDF plokštės, padengti natūralaus medžio lukštu

Medis yra natūrali gamtoje auganti medžiaga, suteikianti unikalumą kiekvienam baldų paviršiui spalvos ir tekstūros prasme. Skirtingose apšvietimo sąlygose medžio tekstūra ir spalva gali skirtis.

Fasadai, pagaminti naudojant vertingų rūšių medžių šaknų lukštą, gali natūraliai senti, ant šių fasadų gali atsirasti „gyslos“.

Norint apsaugoti tokius fasadus galima naudoti specialų vašką, skirtą būtent tai medžiagos rūšiai ir natūralaus medžio paviršių priežiūros priemonės, sudėtyje turinčių palmių ar parafino aliejaus.

Baldų fasadus reikia valyti medienos pluošto struktūros kryptimi, nes taip neužkemšami smulkiausi masyvo struktūros įdubimai. Medienos masyvo ir lukšto fasadus draudžiama plauti dideliu vandens kiekiu, nes medžio paviršiuje gali atsirasti pūslės ir paviršius gali atsilupti nuo pagrindinės dalies. Valymui naudokite neutralaus skysto muilo tirpale sudrėkintą ir gerai išspaustą audinį, po to nuvalykite sausu skudurėliu, kad išvengtumėte mikroįtrūkimų nuo perteklinės drėgmės patekusios per sujungimo siūles.

Dažytas, lakuotas MDF

Dažytus paviršius reikia saugoti, kad ant jų nepatektų jokie agresyvūs skysčiai (skiedikliai, benzinas, rūgštys, acetonas ir kt.). Taip pat ypatingai saugoti nuo smūgių ir aštrių daiktų poveikio, nes netgi nestiprus smūgis daiktu ant dažyto paviršiaus gali palikti įdaužimus.

Dažytų ir lakuotų paviršius priežiūrai netinka abrazyvinės priemonės, stipraus poveikio skiedikliai ir rūgštys, taip pat kietos kempinėlės. Negalima naudoti plovimo priemonių, kurių sudėtyje yra chloro. Lakuotų baldų paviršių priežiūrai galima naudoti specialius poliravimo skysčius, kurie, dažniausiai, taip pat ir nuvalo paviršių. Virtuvės baldų poliravimui negalima naudoti poliravimo skysčių, kurie neskirti kontaktui su maisto produktais.

Laminuota medžio drožlių plokštė 

Tiesioginis vandens kontaktas neigiamai veikia baldus iš laminuotų medžių drožlių plokščių (LMDP). Didesnis dėmesys, prižiūrint baldus, pagamintus iš LMDP, turėtų būti skiriamas plokščių briaunoms (kantui). Per plokščių briaunas gali prasiskverbti vanduo, o prasiskverbęs gali sukelti plokštės išsipūtimą. Todėl jei išsiliejo vanduo ar kita skystis, nedelsiant jį nuvalykite, kad išvengtumėte plokštės paviršiaus deformacijos.

Turint baldus iš LMDP reikia vengti tiesioginės ugnies prieigų, nes ši plokštė yra degi. Nepatariama statyti baldų per arti židinio arba oro kondicionieriaus ventiliacijos angų, nes tai gali sukelti medžiagos deformacijas arba pažeisti baldų apdailą.

Stiklo elementai

Nuo stiklinių baldų elementų dulkės turėtų būti pašalinamos minkšta sausa šluoste. Valykite stiklą naudodami tik žinomų gamintojų valymo priemones ir vadovaudamiesi jų pateiktomis instrukcijomis. Nepurkškite stiklo valiklių ant matinio stiklo ar kitų paviršių.

Matinto stiklo paviršiaus pusė yra padengta specialiu laku, todėl šią pusę plaukite tik paprastu šiltu vandeniu, kurio temperatūra turėtų būti +35-40°C. Jei matinis stiklas išteptas vienoje vietoje, būtina valyti visą stiklo paviršių. Valykite medvilniniu audiniu arba specialiai stiklui skirtomis šluostėmis, venkite spaudimo arba trynimo vienoje vietoje. Stenkitės, kad ant matinio stiklo nepatektų riebalų ar kitų nešvarumų, kadangi jie gali sukelti sunkiai pašalinamas dėmes.

Metalo elementai

Metalinius paviršius valykite specialiomis valymo priemonėmis, kurios neturi kietų dalelių ar balinimo savybių, o po to nepamirškite nuvalyti paviršius švariu, drėgnu audiniu ir nušluostyti sausu audiniu.

Jei pastebėjote metalo paviršiaus pažeidimą, jį reikėtų nupoliruoti. Tai padėtų apsaugoti po juo esančius metalo sluoksnius nuo korozijos.  
envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram